Ułatwienia dostępu

Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Szczecinie

Edit Content
OFERTA WSAP

mgr Wojciech Domański
mgr Wojciech Domański

Temat wywiadu: Wiek, a podnoszenie kwalifikacji zawodowych, dlaczego warto studiować w każdym wieku?

1. Dlaczego warto podnosić swoje kwalifikacje w każdym wieku?

Odpowiedź: Zacznijmy od tego, że podnoszenie kwalifikacji w każdym wieku pozwala umacniać się w pozycji na stanowiskach zajmowanych obecnie, ale również pomaga zdobywać wyższe stanowiska kierownicze, dyrektorskie. Dzięki ciągłemu rozwojowi możemy dążyć po życie na lepszym poziomie. 

Warto też dodać, że obecne zmiany na rynku pracy są postępujące i dotykają większe firmy z różnych dziedzin gospodarki, trochę dramatycznie wygląda stan codzienności dlatego warto zadbać o swoją aktualną pracę oraz możliwość zmiany pracy w przyszłości.

2. Jakie plusy wynikają z kwestii studiowania w różnym wieku?


Odpowiedź: Dzięki studiowaniu wśród studentów w różnym wieku, możemy zdobyć doświadczenie od osób młodszych, ale również od osób starszych. Posiadamy dzięki temu różne wizje oraz perspektywy, które otwierają nam pole poznawcze. Można pokusić się nawet o żart, że wiemy, że się starzejemy kiedy przestajemy rozumieć postrzeganie świata przez młodzież. 

Nasi Studenci i Studentki,  jak również Absolwentki i Absolwenci to osoby wiecznie młode, które posiadają ogromną wiedzę praktyczną, ale również znają perspektywy widzenia rzeczywistości przez osoby w różnym wieku. 

3. Dlaczego warto, aby doświadczenie zawodowe szło w parze z praktyczną wiedzą nabywaną podczas studiów?

Odpowiedź:  Wiele osób studiujących w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Szczecinie już pracuje i docenia tę możliwość zdobycia nowych umiejętności podczas studiów oraz przełożenia jej na doświadczenie zawodowe. Często słyszymy od naszych studentów, podczas obrony pracy dyplomowej czy magisterskiej ,że studia nie tylko dały mi umiejętności, którą mogę wykorzystać w swojej pracy, ale również zmienił się mój sposób widzenia, oceny otaczającej nasz rzeczywistości.

4. Czy AI jest w stanie zastąpić praktycznie wykształconego pracownika z dużym doświadczeniem?

Odpowiedź: AI jest systemem pomocniczym do wykonywania pracy przy analizie danych, automatyzowaniu zadań rutynowych i udzielanie informacji, ale decyzje wymagające ludzkiego doświadczenia praktycznego, empatii i kreatywności nadal są trudne do zastąpienia przez AI. System AI ma również trudności z rozumieniem kontekstu społecznego oraz sytuacji niespodziewanych. W związku z tym kluczowe jest wykształcenie praktyczne oraz aspekty emocjonalne, społeczne, które tylko człowiek może wykazywać.

5. Zmieniający się rynek pracy a konieczność podnoszenia kwalifikacji.

Odpowiedź: Szybki rozwój technologii oraz zmiany prawne w polskim systemie prawnym mają duży wpływ na zmieniający się rynek pracy oraz przenoszących się  pracowników z jednej do drugiej firmy. Zdarza się często, że pracownik przychodzi na parę miesięcy a później zmienia pracę. Pracodawcy bardzo na tym cierpią, ponieważ muszą zatrudniać nowych pracowników a niepożądana rotacja pracownicza to zmora każdego przedsiębiorcy. 

W obecnych czasach warto stawiać na podnoszenie kwalifikacji, ponieważ to właśnie one wyróżniają nas na tle innych kandydatów o pracę lub wśród innych pracowników, którzy nie chcą się kształcić. 

Wiele osób mówi też, że nie stać ich na studia, dlatego wspomnę o możliwości dofinansowania na studia, szkolenia oraz studia podyplomowe z różnych źródeł. Nasz Dział Rekrutacji chętnie podpowiada o różnych dofinansowaniach, a dodatkowo wspominamy o różnych nowych możliwościach dofinansowania na naszych mediach społecznościowych Facebook oraz Instagram.